Milli Eğitim Bakanı Ziya  Selçuk  ,  yeni  lise tasarımının yanında  ilkokul  ve  ortaokul  tasarımına ilişkin pilot uygulamanın gelecek yıl başlatılacağını ve pilot uygulamalar yapılmadan ulusal ölçekli değişimlere gidilmeyec

haber7
0

Bakan Selçuk , AA muhabirine yaptığı değerlendirmelerde  yeni  lise tasarımına ilişkin detayları paylaştı. 

Yeni  ilkokul  ,  ortaokul  tasarımına ilişkin ilk kez açıklamalarda bulunan Selçuk , "Bütün dünyada aklınıza gelen ilk 50 ülkeyi sıralayın , neden bu ülkelerin tamamında lisede 5-6 ders var da , bizde niye 15-16 ders var " sorusunun kendisine sorulduğunu aktaran Selçuk , "Ders çeşidinin fazla olması öğrencilerin her konuda yüzeysel kalmasına ve derinleşememesine yol açmaktadır. Bunu çözmek mümkün ve pilot için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Artık zamanı gelmiştir , yapabiliriz." ifadelerini kullandı. 

Yeni lise tasarımı hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Selçuk , gelecek yıl pilot uygulamanın başlatılacağını vurguladı. 

Öğretmen hazır olmadan , altyapı , bütün sistem hazır olmadan bu sisteme başlanamayacağına işaret eden Selçuk , "Hangi illerde , kaç okulda yapacağımız belli , bunlarla ilgili bir basın duyurusu yapacağız , o zaman açıklayacağız." diye konuştu. 

Pilot uygulamalar yapılmadan ulusal ölçekli değişimlere gidilmeyeceğini kaydeden  Bakan  Selçuk , "Ortaöğretimle ilgili de inşallah Türkiye  yeni  bir döneme doğru gidiyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Yeni lise sistemindeki üniversite sınavına ilişkin bir soru üzerine Selçuk , "Öğrencilerin üniversite meselesi 5 yıl sonraki bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =