Çin’de binlerce kişiyi etkileyen ve her geçen gün birçok insanın ölümüne yol açan koronavirüsü (Covid-19) , Malatya’nın en önemli ihracat ürünü olan kayısıyı da

haber7
0

2018 de girilen Çin Pazarı’na geçtiğimiz yıl 3 bin 200 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirilirken , ortaya çıkan virüs salgını nedeniyle şuan ihracat durma noktasına geldi.

 

 

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan , Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkan salgın nedeniyle bu ülkeye şuan kayısı ihracatının durmuş durumda olduğunu ifade etti.

İHRACAT DURDU!

 

 

Uzun zamandır uzak doğu pazarında Çin’e kayısı ihracatı üzerinde çalıştıklarını belirten Özcan , “2019 yılında kayısı ihracatında Çin’de adeta bir patlama yaşandı. 2018’de 600 ton olan kayısı ihracatı 2019’da 3 bin 200 tona kadar ulaştı. Ama maalesef yaşanan bu virüs salgını ile ihracat durmuş durumda” dedi.

FUAR İPTAL OLABİLİR

Çin’de yaşanan bu krizin ister istemez kayısıyı da etkilediğini belirten Başkan Özcan , önümüzdeki Mayıs ayında Çin’in Şanghay şehrinde yapılacak gıda fuarının da iptal edilme riskinin olduğunu söyledi. Bu fuara Malatyalı kayısı ihracatçılarının ciddi şekilde hazırlandığını ifade eden Özcan , “Bizim ihracatçılar ciddi anlamda hazırlık yaptı bu fuar için. Bu yaşanan krizden dolayı fuarın büyük ihtimal iptal olma durumu söz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =