Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank , 24 kişilik bilim ekibinde yer alan Harita Genel Müdürlüğü uzmanlarının Türkiye’nin sınırları dışındaki ilk sabit GNSS istasyonunu Antarktika’ya kurduğunu aç

haber7
0

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi ni gerçekleştiren Türk ekibi , uzun bir yolculuğun ardından ulaştığı Antarktika da çalışmalarına başladı. 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesinde gerçekleşen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan  ekip  , 15 bin kilometrelik yorucu yolculuğun ardından daha önce belirlenen 15 proje üzerinde çalışmalara başladı.

Ekipte yer alan Harita Genel Müdürlüğü personeli , Dismal Adası na Türkiye’nin yurt dışındaki ilk sabit GNSS istasyonunu kurdu. Türkiye’den götürülen malzemeler gemiden adaya helikopter ve botlarla taşındı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank , 24 kişilik bilim ekibinde yer alan Harita Genel Müdürlüğü uzmanlarının Türkiye’nin sınırları dışındaki ilk sabit GNSS istasyonunu Antarktika’ya kurduğunu açıkladı.

İstasyonunun geçici Türk Bilim Kampı nın bulunduğu Horseshoe Adası na 73 kilometre uzaklıkta kurulduğunu kaydeden  Bakan  Varank , istasyon ile kıtadaki yer şekillerinde ve buzullardaki değişimlerin takip edileceğini söyledi.

Harita Genel Müdürlüğü Jeodezi Dairesinden Dr. Binbaşı Soner Özdemir , kurulan GNSS istasyonunun GPS , GLONASS , GALILEO gibi küresel navigasyon sistemlerinin verilerini alabildiğini söyledi.

İstasyon ile yer kabuğu hareketlerini , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =