Kuran-ı Kerim’in yirminci suresinde yer alan  Taha   Suresi  , Allah’ın kullarını iman etmeye ve doğru yolda olmayı nasihat ettiği suredir. Ayrıca Hz. Musa’nın firavun ve kendi kavmiyle verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Hz. Mu

haber7
0

Taha  Suresi  , Kuran-ı Kerim’in 311-320 sayfaları arasına yer alan , 9 sayfa , 135 ayetten oluşmaktadır. Mekke’de nazil olan  Taha   Suresi  Hz. Ömer’in Müslüman olmasına vesile olan suredir. Hz. Ömer , henüz İslam dinini seçmediği dönemde İslamiyet’e şiddetle karşı gelenler arasında yer alıyordu. Kız kardeşi ve eniştesinin gizli gizli Kuran-ı Kerim okuduğunu görür ve çok sinirlenir. Ancak siniri çok fazla sürmez. Allah Hz. Ömer’in kalbine o anda yumuşaklık verir ve Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olur. Hz. Ömer Müslüman olduktan sonra sadece Allah kelamı için cihat eder.

 

Taha  Suresi  , apaçık olarak Allah’ın kullarını iman etmesi için uyardığı suredir. Allah’a secde etmeyi , zikretmeyi , anmayı ve Kuran-ı Kerim’e uygun yaşama konusundan uyaran surenin 124. Ayetinde eğer yaşamaz iseler başlarına gelecek sıkıntılara da değinir. 

Taha  Suresi  124. Ayet: ‘Her kim beni zikrimden yüz çevirirse gerçekten onun için pek sıkıntılı bir yaşantı vardır.’ Şeklinde buyurmuştur. İnanmayanlar için böyle bir şey söz konusu değildir. İnanmayanların bu dünya cennetidir. Allah , ancak gaflete düşen inananların yaşadıklarından dersler alarak tekrar O’nu zikretmeleri için musibetler verir. 

 

Allah (c.c) iman eden , günahtan , haramdan korkan kulları için öğüt olarak ve onların terbiye olması için göndermiştir. 

Taha ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =