Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru  Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) oluşturan  Libya  Parlamentosu'nun  yeni   başkanı  seçildi.

haber7
0

Başkent Trablus taki bir otelde gerçekleştirilen geçici Genel Kurul da yapılan oylamada , Hammude Ahmed es-Seyyale oy çokluğuyla  Libya   Parlamentosu   nun   yeni   başkanı  oldu.

 

 

Parlamento tüzüğü gereği 1 yıl görev yapacak olan Seyyale nin birinci yardımcılığına Celal el-Şuvehdi , ikinci yardımcılığına ise Muhammed Adem Linu getirildi.  

Trablus taki  Libya   Parlamentosu  aslında toplam 200 milletvekilinden oluşuyor. Ancak devam eden yönetim krizi sebebiyle ülkede Trablus ve Tobruk merkezli olmak üzere iki parlamento bulunuyor. Halihazırda Tobruk taki parlamentoda 40 , Trablus taki parlamentoda ise 50 milletvekili yer alıyor , geri kalan vekiller ise iki taraftaki toplantılara da katılmıyor.

 

 

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter e bağlı milislerin kontrolündeki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi nin (TM) başkanlığını Akile Salih yapıyor.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =