Vatandaşları arayarak kargolarını adreslerine teslim edemediklerini söyleyip telefonu kapatan dolandırıcılar , daha sonra kendilerini arayan vatandaşları 0800'lü bir numaraya yönlendiriyor ve telefonda oyalayıp her saniye baş

haber7
0

Türkiye’de  Dolandırıcıların  en çok kullandığı yöntemlerden olan telefon dolandırıcılığında  yeni  bir yöntem ortaya çıktı.

Sözcü den Barış Özkan ın haberine göre; vatandaşları arayan bir numara kişiye kargosu olduğunu ancak adresine teslim edilemediğini söyleyip telefonu kapatıyor. Aynı numara kargosunun ne olduğunu merak edip geri aradığında kuryeye ulaşması için kendisine 0800’lü bir numara veriliyor. Vatandaşlar bu numarayı arayınca telefonda oyalanıyor ve  böylece arayan kişiden 7 saniyede 25  lira  ücret tahsis ediliyor.

"ÜZÜNTÜYLE TAKİP EDİYORUZ"

Çağrı Merkezleri Derneği Başkanı Rengin Ağılönü konu hakkında "Burada vatandaşların güvenli bir hizmet alıp almadıklarından emin olmaları için şu soruların cevaplarından emin olmalılar; arayan taraf gerçekten bir ürün ya da hizmet sunuyor mu? Bu ürün veya hizmet , güvenli koşullarda sunuluyor mu? Bu firma , güvenilir bir firma mı? Bu gibi durumlarda öncelikle arayan firmayla daha önceden bir alışveriş ilişkisi olup olmadığına dikkat edilmeli; eğer daha önceden alışveriş yapılan bir markaysa ve numarası tanınıyorsa güvenli bir alışveriş yapılabileceği varsayılabilir" dedi.

"KİŞİSEL BİLGİLERE NASIL ULAŞILDIĞI SORULMALI"

Daha önceden alışveriş ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =