Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 2011'de ücretsiz hizmete sunulan  Güvenli  İnternet Hizmeti'ne geçişin kolaylaştırılması amacıyla "25 00" kısa numarası tahsis edildi.

haber7
0

AA muhabirinin , BTK den aldığı bilgiye göre , çocukların cinsel istismarı , müstehcenlik , fuhuş , uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı , terör , ırkçılık , kumar , nefret suçları , siber saldırı amaçlı paylaşım platformları gibi olumsuz içeriklerin artmasıyla gelişmiş ülkelerde bu olumsuzlukların önlenmesine yönelik farkındalık oluştu. Gelişmiş ülkelerde düzenleyici kurumlar , erişim sağlayıcılar , içerik ve yer sağlayıcıları , çocuk ve gençlerin internetin zararlı içeriklerinden korunması amacıyla birlikte çalışmalar yürütmeye başladı.

BTK tarafından 2011 de oluşturulan Güvenli İnternet Hizmeti , vatandaşların internetin zararlı içeriklerine karşı korumaya yönelik geliştirilen , abonelerin isteğine bağlı , ücretsiz , şeffaf , kullanımı kolay , herhangi bir program yüklemeyi gerektirmeyen interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan kamu hizmeti olarak verilmeye başlandı.

Güvenli internet hizmeti , aile ve çocuk profili olmak üzere 2 profil şeklinde sunuluyor. Çocuk profili , internetteki risklerden en yüksek oranda korunmayı sağlarken , sadece çocukların girmesinde sakınca bulunmayan web sitelerine erişim bulunuyor.

Aile profilinde ise müstehcenlik , çocuk istismarı , şiddet , ırkçılık , kumar gibi yasa dışı içerikler barındıran , dolandırıcılık yapılan , zararlı yazılımlar barındıran ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =