Türkiye'de  Çay  üretiminin büyük çoğunluğunun yapıldığı  Rize  , geçen yıl 17 bin 260 ton kuru  Çay  ithalatı ile en  çok   Çay   ithal  eden il oldu. 47 milyon doların yurt dışına gittiğ

haber7
0

Dünya çay üretiminde , 2 bin 270 milyon ton ile Çin birinci , 1210 milyon ton ile Hindistan ikinci , 475 bin ton ile Kenya üçüncü , 329 bin ton ile Sri Lanka dördüncü , 260 bin ton ile Türkiye beşinci sırada yer alıyor. 

 

Türkiye de Doğu Karadeniz Bölgesi ndeki  Rize  , Trabzon , Giresun ve Artvin illerinde çay üretimi yapılıyor. Bölgede üretiminin yüzde 65 lik kısmının yapıldığı ve çay ile özdeşleşen  Rize  de ise Çay İhtisas Gümrüğü nün verileriren göre , geçen yıl 17 bin 260 ton kuru çay ithalatı yapıldı.  Rize  , bu sayıyla en çok çay  ithal  eden il sıralamasında ilk sırada yer aldı. 47 milyon doların yurt dışına gittiği kuru çay ithalatı rakamlarının yüksek olması da çay üreticilerini endişelendirdi. Üreticilerden Nuriye Terzi , "Bizim çayımız bize yeter , neden  ithal  çay geliyor? Çok özel , organik çayımız var , bu çay bize fazla fazla yeter. Bizim binbir emekle ürettiğimiz , topladığımız çayımızı niye içirmiyorlar da dışarıdan çay getiriyorlar?" diye sordu.

Mehmet Çelik ise , "Biz dışarıdan çay gelmesini istemiyoruz. Biz kendi çayımızı tanıtmaya , ihraç etmeye çalışırken , çay üretilen bu topraklarda çay ithalatı yapılmasını anlayamıyoruz" dedi.

KARAMEHMETOĞLU: HOŞ BİR DURUM DEĞİL , DAHA HASSAS DAVRANMALIYIZ

Rize Ticaret ve Sanayi Odası ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =