ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo  ,  Çin  hükümetinin başkent Pekin'de bulunan 3 Wall Street Journal (WSJ) muhabirinin  basın  kartlarını  iptal  etmesini kınadı.

haber7
0

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan  Pompeo  , Çin hükümetinin WSJ muhabirlerine ilişkin attığı adıma tepki gösterdi.

Pompeo , açıklamasında , "Olgun ve sorumluluk sahibi ülkeler , özgür bir basının gerçekleri yansıttığını ve fikirleri ifade ettiğini anlar. Söylemleri kısıtlanan değil" dedi.

Öte yandan , dün ABD Dışişleri Bakanlığı , aralarında Xinhua haber ajansının da yer aldığı 5 medya kuruluşunu Çin hükümetinin parçası olarak kabul edip bu kuruluşlara "yabancı misyon koşullarının" uygulanacağını duyurmuştu.

Bu kapsamda , Çin Halk Cumhuriyeti ne bağlı Xinhua , People Daily , China Daily , Çin Global Televizyon Ağı ve Çin Uluslararası Radyosu , ülkedeki yabancı diplomatik misyonlara uygulanan koşullar altında faaliyet yürütecek ve  herhangi bir yerde ofis açma konusunda ABD hükümetinden onay alması gerekecek.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =