Avcılar’da , 5.8’lik depremin ardından hasar gören binanın yıkımı gerçekleştirildi. Binanın beton değerinin normal değerinden 20 puan eksik çıktığı belirtildi.

haber7
0

Silivri açıkları meydana gelen 5.8’lik depremin ardından Avcılar’da hasar gören binanın yıkımı tamamlandı. Yıkım öncesi alınan karot örneğinin incelenmesinin ardından 35 yıllık binada kullanılan betonun değerlerin çok altında olduğunu ortaya çıktı.

26 Eylül 2019 günü Silivri açıklarında meydana gelen depremde Avcılar’da bir caminin minaresi yıkılmış çok sayıda binada da hasar oluşup risk ortaya çıkmıştı. Kolonlarında hasar olduğu tespit edilen binalar arasında yer alan Gümüpala Zabit Sokak’taki 4 katlı 35 yıllık binada kentsel dönüşüp kapsamında yıkılıp yeniden yapılma kararı alındı. Binanın yıkımı firma tarafından gerçekleştirildi. Daha öncesinde karot örnekleri alınan binanın beton değerinin normal değerlerin en az 15 - 20 puan altında olduğu öğrenildi.

"BU BİNADA EN FAZLA 15-20 TON ARASI DEMİR ÇIKAR"

Yıkım firmasının sahibi Kerem Yılmaz 1999 depremi öncesinde yapılan binaların birçoğunda risk bulunduğunu ve o zamanda bu zamana yönetmeliğinde değiştiğini kaydederek ,” Bu arkamızdaki  bina  ile ilgili örnek verirse burada çıkacağı en fazla 15 ton bilemediniz 20 ton arası demir çıkar bu demir de yasak şu anda. Düz demir bunlar. Bunların acilen boşaltılıp yeniden yapılması lazım. Şu binadan çıkacak olan 15 -20 ton arası bir demir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =