Tütün ürünlerinin paketlerinde değişikliğe gidilmesinin ardından  Nargile  şişelerine de sağlık uyarısı konulması kararlaştırıldı.

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanlığı , tütün ürünleri paketlerindeki resimli sağlık uyarılarının alanının yüzde 85 e çıkarılmasının ardından , nargile şişelerine ilişkin usul ve esasları da yeniden belirlendi. Bakanlığın konuya ilişkin tebliği Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ , Tütün Mamullerinin Üretim Şekline , Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerine dayanılarak hazırlandı. Yönetmelikle , Türkiye de piyasaya arz edilen tütün mamullerinin paketlerinde , ön ve arka yüzeylerine yüzde 65 oranında uygulanan birleşik (resimli) sağlık uyarısı mesajlarının kapladığı alan yüzde 85 e çıkarılmıştı. Buna göre , sunum esnasında  Nargile  şişeleri üzerinde tebliğle belirlenen usul ve esaslar dahilinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu olacak. Sağlık uyarıları , karton üzerine ofset baskı , polivinil klorür (PVC) tabaka veya PVC boru üzerine serigrafi , tampon baskı veya yapıştırma şeklinde olabilecek. Uyarılar sabit ve silinemez nitelikte basılacak. Sağlık uyarılarının basımı için asgari gereklilik "dört renk/mavi-kırmızı-sarı-siyah (CMYK)" olarak belirlendi. Uyarı ölçüleri , 5 er santimetre kesim payı ile birlikte , silindirik biçimli uyarıda asgari brüt 365 x 250 mm , konik biçimli uyarıda asgari brüt 360x217 milimetre şeklinde olacak. Nargile şişeleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =