Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru  Libya  Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi , Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin Trablus Limanı'na d&uu

haber7
0

Başkanlık Konseyi nden yapılan yazılı açıklamada , "Başkent Trablus taki sivil tesisler hedef alınarak ateşkes bir kez daha ihlal edildi. Bu sefer hedef Mitiga Havalimanı değil Trablus Limanı ydı." ifadesine yer verildi.

Limanın Libyalıların can damarı olduğu , Libyalıların gıda , ilaç , tıbbi malzeme ve diğer temel ihtiyaçlarını bu liman üzerinden karşıladığı aktarılan açıklamada , Hafter milislerinin ateşkesin öncesinde ya da sonrasındaki saldırılarının savaş suçu olduğu belirtildi. 

"Saldırganlara (Hafter milisleri) ve işledikleri ihlallere karşı kararlı bir tavır alınıncaya kadar  Cenevre  de yürütülen  askeri   komite  toplantılarına katılımın  askıya  alındığının" belirtildiği açıklamada ,  UMH  güçlerinin uygun zaman ve şekilde bu ihlallere karşılık vereceği vurgulandı.

İç göçmenlerin evlerine dönmesini sağlayacak ve başkent ile diğer kentlerin güvenliğinin garanti edileceği daimi ve kapsamlı bir ateşkese varılmaksızın müzakerelerin anlamsız olduğu kaydedilen açıklamada , uluslararası camianın da  Libya  da gerçekten istikrar istiyorsa alınan kararları uygulaması gerektiği bildirildi.

Böylece  Cenevre  de dün başlaması beklenen askeri  komite  toplantılarının ikinci turu Hafter milislerinin saldırıları nedeniyle sekteye uğramış oldu. 

TRABLUS LİMANI NI ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =