Hava  Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda ASELSAN tarafından yerli teknolojiyle donatılmış , uzun menzilli erken ihbar amaçlı ve  yeni  nesil anten mimarisine sahip  radar   sistemi  geliştirildi.

haber7
0

Erken İhbar  radar   sistemi  (EİRS) sayesinde Türk ordusuna ihtiyaç duyduğu erken ihbar kabiliyeti kazandırılacak. Bu doğrultuda balistik füzeler (BF) ve insansız  Hava  aracı (İHA) gibi çok düşük  radar  kesit alanına sahip hedeflerin daha uzak mesafelerden tespit edilmesi ve erken uyarı verilmesi sağlanacak.

 

Geliştirilecek sistemler ile uzun menzillerden tespit sağlanması , değişken elektronik karıştırma ve zorlu coğrafi koşullarda çalışılabilmesi ve sistemlerin konfigüre edilerek farklı amaçlar için kullanılabilmesi hedefleniyor.

Ayrıca Uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen ,  yeni  nesil S-Bant bir  radar  olan EİRS ,  Hava  soluyan  Hava  hedeflerinin yanı sıra balistik füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/düşük RKA’lı hedeflerin uzun menzilden tespit ve takibine de imkan tanıyacak.

 

 

Sistem ile ayrıca tespit ve takip performansı artırılacak. Ayrıca meteorolojik verilerden de faydalanılabilecek. Ayrıca  yeni  nesil  radar   sistemi  sayesinde yatay ve düşey eksende elektronik tarama yapılabilecek.

Çeşitli taktik operasyon modları bulunan  radar  sisteminin yapay zeka destekli hedef sınıflandırma yeteneği de bulunuyor. Yerli ve milli teknolojilerle üretilen Hisar-A gibi füze sistemlerimize de entegre edilebilen EİRS taktik haberleşme ağlarıyla uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Gelişmiş Elektronik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =