Türkiye'nin küresel kruvaziyer turizmi pastasından alacağı payı artırmak için planlanan önemli projelerden biri olan Yenikapı Kruvaziyer Limanı'nın ,  Yıllık  2  milyon  700 bin yolcuya ev sahipliği yapması bekleniyo

haber7
0

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre , 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı  Yıllık  Programı nda da yer alan Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi nin , Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci  başladı  ve ÇED başvuru dosyası halkın görüşüne açıldı. Projeye ilişkin halkın katılımı toplantısı , 10 Mart ta düzenlenecek.

 

 

ÇED başvuru dosyasında yer alan bilgilere göre , Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından İstanbul un Fatih ilçesinde yapılması planlanan "Yenikapı Kruvaziyer Limanı"nın proje alanı toplam 220 bin 400 metrekare olacak.

Liman ,  Yıllık  2  milyon  700 bin yolcuya hizmet verecek. Büyük kruvaziyer gemileri için 2 , orta büyüklükteki kruvaziyer gemileri için 4 ve butik kruvaziyer gemileri için 2 yanaşma yeri olmak üzere limanın toplam uzunluğu yaklaşık 2 bin 540 metre olacak. Limanda aynı anda 8 kruvaziyer ağırlanabilecek.

 

 

Proje kapsamında yapılacak inşaat çalışmalarının yaklaşık 24 ayda tamamlanması ve limanın ekonomik ömrünün 50 yıl olması öngörülüyor.

Limana 600 ila 7 bin 500 yolcu kapasiteli kruvaziyer gemileri yanaşabilecek.

Söz konusu projenin inşaat aşamasında 150 kişi çalışacak. İşletme aşamasında ise 65 kişinin limanda , liman içinde yer alan ve kiraya verilecek olan kafeterya ve alışveriş ünitelerinde 100 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =