Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde bulunan ve  Dünyada   nadir  görülen sırt tipi travertenler , SİT alanı ilah edilerek Şehircilik Bakanlığı tarafından  koruma   altına  alındı.

haber7
0

Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde bulunan ve Dünyada  nadir  görülen sırt tipi travertenler , SİT alanı ilah edilerek Şehircilik Bakanlığı tarafından  koruma   altına  alındı.

Sivas’ın Yıldızeli ilçesine 14 kilometre uzaklıkta bulunan Bakırcıoğlu köyündeki Bakırcıoğlu Höyüğü , içinde barındırdığı romatizmal ve cilt hastalıklarına iyi geldiği düşünülen kükürtlü sıcak suyu , mağaraları ve Dünyada  nadir  görülen sırt tipi traverten oluşumları nedeniyle  koruma   altına  alındı.Tabiat Varlıklarını  koruma  Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan potansiyel SİT alanlarına ilişkin ilan , Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre ,  Sivas  ili Yıldızeli Sınırları içerisinde bulunan 1. Derecede Doğal SİT Statüsünde olan Bakırcıoğlu Tabi Su Kaynağı ve Mağaralar 1. Derece Doğal SİT Alanının  koruma  statüsünün “ Nitelikli Doğal  koruma  Alanı” olarak tescil edildi.

Ayrıca  Sivas  ın Gemerek ilçesinde bulunan 2. Derece Doğal SİT Statüsünde olan Sızır Şelalesi; Kangal ilçesinde bulunan 2. Derece Doğal SİT Statüsünde olan Kangal Balıklı Kaplıca ve İmranlı ilçesinde bulunan İmranlı Baraj Gölü ve Çevresi ile Kızılırmak kaynağının doğduğu yer Öner Doğal SİT Alanı da  koruma   altına  alındığı duyuruldu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =