İran  , ABD'nin tek taraflı yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Almanya'da  tutuklu  bulunan  İran  vatandaşı Ahmed Halili'nin ülkeye dönmesinin ardından , İran'da 3 yıl hapse mahkum edilen bir Alman vatanda

haber7
0

İran resmi ajansı IRNA ya göre , Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili , başkent Tahran da düzenlediği basın toplantısında ,  Almanya  ile gerçekleştirilen mahkum takasına ilişkin bilgi verdi. 

İsmaili , ABD nin Halili nin iadesini istemesi üzerine  Almanya  ya takas teklif ettiklerini söyledi. 

"Amerikalılar , Almanya dan ticari faaliyetlerde bulunan bu kişinin ABD ye iadesini istedi ancak Dışişleri Bakanlığı ve Yargı Erki nin çabaları bu vatandaşımızın  İran  a getirilmesini sağladı" diyen İsmaili , yasak bölgelerin görüntülerini çektiği gerekçesiyle mahkeme tarafından 3 yıl hüküm giyen , ismi açıklanmayan bir Alman vatandaşının serbest bırakıldığını belirtti.

İsmaili , "Yargısal süreç sonucunda pazar günü  İran  vatandaşının ülkeye dönmesinin ardından pazartesi günü Alman vatandaşını serbest bıraktık" ifadelerini kullandı. 

ABD nin  İran  a yönelik tek taraflı yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle  Almanya  da tutuklanan Ahmed Halili adlı  İran  vatandaşı pazar günü serbest bırakılmıştı. Halili , 56. Münih Güvenlik Konferansı için  Almanya  da bulunan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile birlikte  İran  a dönmüştü. 

İran ile ABD  arasında  da Aralık 2019 da İsviçre aracılığıyla  tutuklu   takası  gerçekleştirilmişti. Yaptırımları ihlal ettiği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =