İSTAHED Bilim Komisyonu Üyesi Dr. Aktura , büyüme ve gelişme geriliği tespit edilen çocuklar için "sevgi içeren bir reçete" verdiklerini belirterek "Sevgi ve ilginin çocukların sağlıkl

haber7
0

İstanbul  Aile  Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu Üyesi Dr. Bekir Aktura , AA muhabirine yaptığı açıklamada , çocuğun sağlıkla büyüyüp gelişebilmesi ve tam bir iyilik halinde olabilmesi için sevgi ve şefkatin çok önemli olduğunu söyledi.

Aktura , hekimler olarak , çocuklarda biyolojik bir eksik ve kusur tespit edilemeyen büyüme , gelişme gerilikleriyle karşılaştıklarında  ailelere  "sevgi ve şefkat içeren bir reçete" verdiklerini ve bu reçetenin çoğunlukla başarılı olduğunu belirtti.

Sevgiyi , "Fiziken ve ruhen faydasını gördüğümüz , yan etkisi olmayan mucize ilaç" diye nitelendiren Aktura , her durumda çocuğa gösterilecek  Sevgi  ve ilgiden "koşulsuz şımartma" sonucunun ise çıkarılmamasını istedi.

Aktura , "Aile hekimi olarak gözlemim ,  Sevgi  ve şefkat gösterilen çocuğun daha  sağlıklı  olduğu , hasta olduğunda daha çabuk iyileştiğidir. Çocuğunuza sarılın , gülümseyin , onunla konuşun , aktiviteler yapın , mutlaka bol bol oyun oynayın. Tek ebeveynin  Sevgi  ve ilgisinin eksik kalan ya da yaralayıcı diğer ebeveyn davranışının hasarlarını engelleyemediğini de lütfen unutmayın." dedi.

Disiplinli-ilgili davranış modeli öneriliyor

Yapılan bir araştırmada gençlik çağındaki çocukların iyi ve  sağlıklı  olma durumlarına , ebeveynin disiplinli olup olmaması ve ilgili davranıp davranmamasının etkisinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =