Beşşar Esed rejimi güçleri ve destekçisi Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere yönelik saldırıları sonucunda son 6 günde  148  bin  sivil   daha  Suriye-Türk

haber7
0

Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğünden edinilen bilgiye göre , İdlib kent merkezi , Halep in batısı ve güneyindeki Daret İzze ilçesi ile çevresindeki köylerden Suriye-Türkiye  sınırına  göç devam ediyor. 

Esed ordusu ile İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ve Rusya nın saldırıları sonucunda , İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisinde yer alan söz konusu bölgelerden son 6 günde  148  bin  sivil   daha  yerinden edildi.

Göç edenlerin büyük kısmı , Türkiye sınırı hattındaki kamplar bölgesine gelirken bir kısmı da Türkiye nin terörden arındırdığı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesine sığınıyor.

İdlib kent merkezi ve çevresi , İdlib in güneyi ve güneydoğusu ile Halep in batı ve güney kırsalındaki yerleşimlerinden Ocak 2019 dan bu yana Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bine ulaştı. 

ON BİNLERCE AİLE YARDIM BEKLİYOR

İdlib deki kampların dolması , yeni çadır kurulacak alan ile altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce  sivil  , sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor. 

Saldırılardan kaçarak evsiz kalan ve temel yaşam malzemelerini temin etmekte zorlanan binlerce aile , yardım bekliyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =