2017'de başlayan Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre tescil tarihinden itibaren 5  yıl  boyunca aktif olarak kullanılmayan markalar  iptal  edilebilecek. Konuyla ilgili uyarıda bulunan Uluslararası Patent Birliği , kanun düzenlenmesi

haber7
0

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Erdem Turan , tüm  Marka  sahiplerini yeni Sınai Mülkiyet Kanunu’ndaki düzenlemeler konusunda uyardı.

 

 

Türkiye’nin dünyada en çok  Marka  başvurusu gerçekleştirilen ülkelerden biri olduğuna işaret eden Erdem Turan , Türk Patent ve  Marka  Kurumu verilerine göre 2019 yılında ülkemizde toplam 134.353  Marka  başvurusu gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

MARKANIN KULLANILMASI ZORUNLU

 

 

Bu kadar yoğun başvuru yapılan bir ortamda , başvuru ve tescil süreçlerinin yürütülmesinin yanında , tescilli markanın korunması ve sürekliliğinin sağlanmasının da büyük önem taşıdığını kaydeden Turan; “Tescilli bir  Marka  , sahibine sağladığı hakların yanı sıra , bazı yükümlülükler de getirmektedir. Bunların başında markanın kullanılması zorunluluğu gelmektedir.

Kullanılmayan markaların  Marka  sicilinde gereksiz yer işgal etmesinin ve gerçekten iyi niyetli bir şekilde ilgili markayı kullanmak isteyen kişilerin de bu hakka kavuşabilmesinin sağlanabilmesi amacıyla gerek mevzuatımızda gerekse uluslararası mevzuatta markanın kullanım zorunluluğu düzenlemeleri getirilmiştir.

5 YIL ARA VERİLEN  Marka  İPTAL OLUYOR

Bu anlamda 10 Ocak 2017 tarihinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =