Tarım ve Orman Bakanlığı Ürün Takip Masası tarafından hazırlanan analizde , ülkede  soğan  ve  patates  üretiminin turfanda ürünlerin çıkacağı mayısa kadar yeterli olacağı belirtilirken , patateste ihracatın t

haber7
0

Stratejik ve fiyatı en çok değişim gösteren ürünlere yönelik gelişmelerin izlenmesi için "takip masaları" oluşturan Tarım ve Orman Bakanlığından ,  soğan  ve patateste üretimin turfanda ürünlerin yetişeceği mayısa kadar yeterli olacağı bildirildi.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan analizden derlenen bilgiye göre ,  patates  ve  soğan  , üretici ve tüketici fiyatı en fazla dalgalanma gösteren ürünlerin başında geliyor.

Bakanlık , ihracat nedeniyle Türkiye de arz açığı oluşmaması , dış talebin iç piyasa fiyatlarını etkilememesi ve tüketici fiyatlarında dalgalanma yaşanmaması amacıyla ocak ayında iki ürünün ihracatını ön izne bağlamıştı. Söz konusu karar da ülkenin üretim , tüketim , stok , ihtiyaç ve yurt içi-dışı piyasa fiyatları düzenli takip edilerek alındı.

DEPOLANMIŞ  patates  YETERLİ

Bu iki üründe de üreticinin üretim kararı , bir önceki yıl oluşan fiyatlara göre belirleniyor. Geçen yıl patateste yaşanan fiyat artışına bağlı olarak üreticilerin patatese yönelimi yüksek olurken , iklimin de elverişliliği nedeniyle verimli bir sezon yaşandı. Geçen yıl 71 ilde 141 bin hektar alanda 4 ,98 milyon ton  patates  üretimi gerekleştirildi. Ülke ihtiyacı göz önüne alındığında , depolanmış patatesin , turfanda üretimin olduğu bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =