Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar , "Bu yıl 19 Mart’ta kapılarını açacak olan 50. İstanbul Mücevher Fuarı’nda 1250 firma ve markanın en son ürün ve hizme

haber7
0

Kamar , mücevher sektörü ve sektöre yönelik düzenleme beklentilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

2020’ye çok iyi başladıklarını belirten Kamar , ocak ayında , bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 ,5 artışla , 545 milyon dolar mücevher ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kamar , Türk mücevher sektörünün Hindistan , Çin , ABD , Rusya ile en büyük beş pazardan biri konumunda olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Hindistan ve Çin’den sonra en büyük üçüncü üreticiyiz. İtalya ile beraber üretimde ihracat yapan en büyük iki ülkeden biri olarak dünya mücevher sektöründe söz sahibiyiz. Türk mücevher sektörü olarak ağustos ayında Miami’de ticari alım heyeti gerçekleştirerek Kuzey ve Güney Amerikalı alıcılarla bir araya geldik. Hem bu alım heyetinin katkısı hem de 2019 yılında ABD’de Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi nden (GTS) çıkarılmanın oluşturduğu vergi dezavantajına rağmen ABD’ye külçe hariç mücevher ihracatımız yüzde 11’lik artışla 254 milyon dolara ulaştı.

Sektör mensuplarımız , ABD’nin Çin’den mücevher ithalatına vergileri yüzde 10 artırmasından da yararlanarak ABD’ye ihracatımızı 1 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor. B2B anlayışımız değiştikten sonra hedef pazarlarımıza giderek müşterilerimizle oralarda bir araya gelip iş hacmimizi artırmaya başladık. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =