Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük , Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) serbest piyasa şartlarında  fındık  satışı  kararı  almasından dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı ile ofis yetkililerine teşekkür etti.

haber7
0

Bölük , müdahale alımı için piyasaya girerek sezona başlayan  TMO   nun  , şimdi ise  satış   kararı  alarak bu yönde müdahalede bulunduğunu belirtti.

 

Ofisin , 2 Mart tan itibaren stoklarındaki fındığı satacağını duyurduğunu anımsatan Bölük , şöyle devam etti:

"Piyasa şartlarından fiyatları deklare ettiler. Pazarda da  TMO   nun  açıkladığı Giresun kalite 21 , levant kalite 20 ,50 lira. Dolayısıyla  TMO  pazar fiyatlarını deklare ederek piyasanın dengesini bozmamış oldu. O yüzden Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve  TMO  yönetimine Giresun Ticaret Borsası adına teşekkür ediyorum."

 

 

Bölük ,  TMO   nun  stoklarındaki ürünü , toplu olarak değil aylık belli miktarlarda satışa sunmasını da olumlu bulduklarına işaret ederek , "Bu , şu anlama geliyor. Piyasada bir miktar  fındık  var. Bunun var olduğunu  TMO  da herkes de biliyor. Piyasaya arz edilecek  fındık  zaten bir aylık tüketimin yaklaşık yüzde 40 ına tekabül eder. Doğru bir politika. Piyasada kalan fındığın da satışına imkan sunmuş oldular aynı zamanda." diye konuştu.

Bölük , Giresun Ticaret Borsası Lisanslı  fındık  Deposu nda ,  TMO  ya ait 7 bin 200 ton civarında  fındık  bulunduğunu sözlerine ekledi. 

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =