11. Cumhurbaşkanı  Gül  , gündemdeki konularla ilgili açıklama yaptı. AK Parti'den istifa eden  Ali  Babacan'ı destekleyeceğini açıklayan  Gül  , Türkiye'nin izlediği ilgili de değerlendirme yaptı. "

haber7
0

11. Cumhurbaşkanı  Abdullah  Gül ,  uzun  süre  sonra  ilk  kez  açıklama yaptı. Karar gazetesine konuşan Gül , AK Parti den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarına giren  Ali   Babacan  a desteğine de ilk defa açıkça dile getirdi.

Abdullah Gül ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SİSİ İLE BARIŞIN ÖNERİSİ

"Akdeniz i bir elmaya benzetirseniz ki , iki yarısı gibidir Türkiye ve Mısır. Dolayısıyla Türk-Mısır ilişkileri günlük meselelerin çok ötesinde dikkatle ele alınmak durumundadır , her iki ulusun çıkarları açısından çok önemli bir konuma sahiptir. Ama maalesef bugünkü durum da malûm. Ümit ederim ki nihayetinde aklıselim ile ilişkileri olması gerektiği yere taşıyacak bir yol bulunur.

"BATI BLOKUNDA OLALIM"

Türkiye’nin , demokratik ve çoğulcu bir ülke olabilmesi için , Batı bloku içerisinde Avrupa’yla beraber yer alması gerekiyor.

"S-400 ALMAK DOĞRU DEĞİL"

Bu açıdan o konuda açıkçası doğru yapılmadığı kanaatindeyim. Çünkü bir ülkenin bir elinde S-400 , öbür elinde de bu silah sistemlerini by-pass etmek için geliştirilmiş uçakların olamayacağını asker ve diplomatların görmesi gerekirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =