Afganistan'da  Taliban  ,  ABD  ile  barış  görüşmelerinin tamamlandığını ve şubat sonunda anlaşma imzalanmasının beklendiğini duyurdu.

haber7
0

Taliban ın önde gelen isimlerinden , müzakere ekibi üyesi Mevlevi Abdul Salam Hanefi , "Nunn.asia" internet sitesine yaptığı açıklamada , "(Taliban ile  ABD  arasındaki) Anlaşma , bu ayın sonunda Doha da Birleşmiş Milletler , İslam İşbirliği Teşkilatı , Avrupa Birliği ve Afganistan ın komşu ülkelerinden temsilcilerin huzurunda imzalanacak." dedi.

Anlaşma imzalanmadan önce , imza töreni için uygun bir atmosfer oluşturmak amacıyla şiddetin azaltılacağını belirten Hanefi , "Anlaşmanın imzalanmasının ardından  ABD  ve Afgan hükümeti , ellerindeki 5 bin Taliban üyesini salıverecek , biz de elimizdeki 1000 kişiyi serbest bırakacağız." diye konuştu.

Afganistan daki taraflar arasındaki görüşmelerin , mahkumlarla ilgili sürecin tamamlanmasının ardından başlayacağını ifade eden Hanefi , önerilen anlaşma ve  ABD  kuvvetlerinin Afganistan dan çekilmesi için kararlaştırılan süreye ilişkin ayrıntı paylaşmadı.

Amerikan medyasında , bir üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırılarak 14 Şubat ta yayımlanan haberlere göre , 22 Şubat ta başlayacak 7 günlük ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığı bildirilmişti.

TRUMP MÜZAKERELERİ İPTAL ETMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump ,  ABD  ile  Taliban  arasında Aralık 2018 den bu yana devam eden  barış  müzakerelerini , 5 Eylül 2019 da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =