Denizli'nin  üzerinde  bulunduğu fay hatları konusunda çok sayıda araştırma gerçekleştiren PAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya , 5  ayrı  fay zonunun kavşağında yer alan kent için deprem riskinin

haber7
0

Denizli de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya , birçok aktif fay hattının kesişiminde yer alan Denizli nin , tarih boyunca bir kısmı yıkıcı olan çok sayıda depreme maruz kaldığını ancak sağlam zeminler üzerine yapılan güçlü binalar ile olası depremlerden en az hasarla çıkılabileceğini söyledi.

Denizli nin üzerinde bulunduğu fay hatları konusunda çok sayıda araştırma gerçekleştiren PAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya , beş  ayrı  fay zonunun kavşağında yer alan Denizli için deprem riskinin , Türkiye deki birinci derece deprem bölgesinde yer alan birçok  şehirden  çok  daha  yüksek olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Kaya , Denizli havzası kuzeyindeki Pamukkale ve Laodikya Fay Zon ları ile güneyindeki Babadağ Fay Zonu nun tektonik aktivitesi ile günümüzdeki yapısını kazandığını belirtti. Bu fay zonlarının oluşturduğu sismik tehlikeye ilave olarak , batısında Büyük Menderes ve Gediz grabenlerinin aktif faylarının , doğusunda Honaz Fayı ile Acıgöl grabeninin , güneydoğusunda Cankurtaran fayının ve kuzeydoğusunda ise Çivril-Baklan grabeninin aktif faylarının tehdidi  altında  olduğunu ifade etti.

"KÖTÜ ZEMİN KOŞULLARI UZAKTAKİ DEPREMDEN BİLE ETKİLENMEYE NEDEN OLUR"

Denizli nin jeolojik olarak genellikle kum , çakıl , silt gibi gevşek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =