Birleşmiş Milletler (BM)  Genel   Sekreteri  Antonio  Guterres  , mültecilerin inançlı ya da inançsız olarak ayrılmaması gerektiğine dikkati çekerek , "Tevbe Suresi'nde 'Eğer Allah'a ortak koşanlardan biri se

haber7
0

Guterres , başkent İslamabad da düzenlenen "Pakistan da Afgan mülteci varlığının 40. yılı: Dayanışma için yeni ortaklık" konferansında yaptığı konuşmada , Pakistan ın Suriye deki iç savaş çıkana kadar yaklaşık 20 yıl boyunca dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığını söyledi.

Bugünün dünyasında eşine az rastlanır şekilde Pakistan ın Afgan sığınmacılara kapılarını açtığını anlatan  Guterres  , dünyanın en uzun süreli sığınmacı varlığının da Pakistan da ortaya çıktığını kaydetti.

Guterres , BM Mülteciler Yüksek Komiseri görevini yürüttüğü dönemde ülkeye defalarca geldiğini hatırlatarak , her gelişinde yerel halkla mülteciler arasında bir dayanışma gördüğünü aktardı.

BM  Genel   Sekreteri   Guterres  , şöyle devam etti:

"Tevbe  Suresi  nde Eğer Allah a ortak koşanlardan biri senden sığınma talebinde bulunursa , Allah ın kelamını işitebilmesi için ona sığınma hakkı tanı. Sonra da onu güven içinde olacağı yere ulaştır diyor. Bu ayet , inançlı ya da inançsız mültecilere hak ettikleri korumayı modern anlamda sağlamayı tanımlayan 1951 yılı Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Sözleşmesi nden yüzyıllar önce söylenmiş dikkate değer bir hoşgörü örneğidir."

Afgan sığınmacıların ülkelerine dönebilmesi için barışın sağlanması gerektiğine işaret eden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =