2019 yılında yatırımcılar paralarını borsada değerlendirme kararı aldı. Bu da borsaların büyüklüğüne artı değer sağladı.

haber7
0

Yatırımcıların portföy dağılımı ve kararlarını etkileyen birçok gelişmeye sahne olan 2019 da , hisse senedi piyasasında risklerin fırsata dönüştürüldüğü görülürken , bu gelişmelerle dünya borsalarının piyasa değeri de 2018 sonuna göre 17 ,5 trilyon dolar artarak 92  trilyon   dolar  oldu.

ABD ile Çin arasında ticaret müzakerelerine dair haber akışının gündemden düşmediği 2019 da , korumacılık eğilimi endişeleri , Brexit kördüğümü , küresel büyüme hızının yavaşlaması , dünya çapında ekonomik göstergelerin zayıflaması ve jeopolitik riskler piyasaların gündemini meşgul etti. Tüm bunlar sonucunda yatırımcılar görece riskli varlıklardan kaçarken , tahvil piyasalarında getiri eğrilerinin terse döndüğü görüldü. Merkez bankaları tarafında ise ABD Merkez Bankası (Fed) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere , birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde faizlerde düşüş sinyali verilerek genişlemeci politikalara geri dönüşün ilk adımları atıldı. Ekonomik kararları olumsuz etkileyebilecek güçte gösterilen jeopolitik ve siyasi gelişmelere rağmen , pay piyasaları tarafında yatırımcıların risk iştahının yüksek kalması dikkati çekti. Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) verilerine göre , 2018 sonunda 74  trilyon  421 milyar 132 milyon  dolar  olan dünya borsalarının  Değeri  , 2019 da 91  trilyon  914 milyar 829 milyon ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =