Yarın Moskova'da yapılacak olan kritik  İdlib  toplantısında Türk heyet bölge hakkındaki  önemli  konuları ele alacak.

haber7
0

Rejimin 2 saldırısında 13 şehidin verildiği  İdlib  konusunda Rusya nın başkenti  Moskova  kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Geçtiğimiz hafta Ankara da 2 toplantı gerçekleştiren Türk ve Rus heyetler , bu kez  Moskova  da bir araya gelecek. Ankara , Rusya nın rejim üzerindeki nüfuzunu kullanmasını bekliyor. Saldırıların durdurulması ve insani krizin önüne geçilmesi beklentiler arasında. Ayrıca , rejimin 2018 de Soçi mutabakatı ile belirlenen sınırlara çekilmesi talebi de Rus heyetine iletilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DAN NET MESAJ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bunun için Şam yönetimine şubat ayı sonuna kadar süre tanımış , Türk askerlerine yönelik yeni bir saldırı olması durumunda da rejim askerlerinin nerede olursa olsun vurulacağını açıklamıştı. 

Moskova daki kritik toplantıda , Ankara nın bu kararlılığı Rus heyete bir kez daha iletilecek.

TSK NIN İDLİB DEKİ GÖZLEM NOKTALARI

Türk Silahlı Kuvvetleri nin  İdlib  de gözlem noktaları da toplantının ana gündem başlıkları arasında olacak. TSK nın kentteki 12 gözlem noktasından 4 ü Esad rejiminin kontrolündeki sahada kalmış durumda.

Moskova daki kritik toplantının ardından Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile durum ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =