Fransız televizyon kanalı France 2'de yayımlanan haberde , "Sokak sokak , tepe tepe Rusya'nın havadan desteklediği  Suriye   ordusu  , İdlib'i  düşürmek  için son saldırısını başlattı." ifadesi kullanıldı.

haber7
0

France 2 , "Suriye: Bashar Al-Assad ın (Beşşar Esed)  İdlib  i tekrar ele geçirmesi" başlıklı bir haber yayımladı.

Moskova tarafından desteklenen Esed güçlerinin , muhaliflerin "son kalesi  İdlib  deki" ilerleyişinden bahsedilen haberde , France 2 muhabirlerinin bu ilerleyişi ve sonuçlarını gözlemlediği aktarıldı.

Suriye rejimine ait birliklerin eşlik ettiği muhabirler , haberde , muhaliflerin Esed güçlerine direndiğini ifade etti.

Haberde , "Sokak sokak , tepe tepe  Rusya  nın havadan desteklediği  Suriye   ordusu  ,  İdlib  i düşürmek için son saldırısını başlattı." ifadesine yer verildi.

"Suriye güçlerinin hedefinin ,  İdlib  de muhaliflerin kontrolündeki alandan geçen otoyolu tekrar ele geçirmek olduğu" belirtilen haberde , sadece birkaç ayda rejim ordusunun ve müttefiklerinin "önemli bir ilerleme" kaydettiği bildirildi.

Haberde , bu ilerlemenin , İdlib kentindeki 3 milyon nüfusun da yerlerinden olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı kaydedildi.

- Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına uymadılar

Suriye nin kuzeybatısındaki  İdlib  , neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan  İdlib  in merkezi , 2015 te muhaliflerin kontrolüne geçti.  İdlib  , rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =