Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan BTK bünyesindeki USOM'da , 16  milyon  IP  siber  saldırı ve zafiyetlere karşı  anlık  olarak taranıyor.

haber7
0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde oluşturulan Ulusal  siber  Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ,  siber  saldırı ve zafiyetlere karşı tamamen yerli ve milli imkanlarla 16  milyon  IP yi  anlık  olarak tarayıp ülke güvenliğine katkı sağlıyor.

AA muhabirinin BTK den edindiği bilgiye göre , USOM da zararlı yazılımlar analiz edilerek Türkiye deki aktivitelerinin önüne geçiliyor. Son yıllarda hızla artan "oltalama saldırıları"nda kullanılan sahte siteler de burada belirlenerek engelleniyor.

Türkiye nin internet altyapısına yönelik  siber  tehditlerin savuşturulduğu USOM da 150 kişilik uzman ekip , 7 gün 24 saat görev yapıyor. Resmi , özel kurum ve kuruluşlarda yer alan  siber  olaylara müdahale ekipleri ile koordineli çalışılan merkezde , ülke genelindeki internet altyapısına yönelik  siber  saldırılar bertaraf ediliyor.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla kurulan USOM da , ülke genelindeki 16  milyon  IP  siber  saldırı ve zafiyetlere karşı  anlık  taranıyor.

"Türkiye nin verisi Türkiye de kalmalı" sloganıyla kurulan veri merkezi

"Çağın petrolü" olarak nitelendirilen veriyi işleyip anlamlandırmak ve katma değerli ürünlere dönüştürebilmek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =