Yükseköğretim Kurulu (YÖK) , Türkiye'nin  savunma  sanayisinde  yerli  ve  milli  teknoloji hamlesine katkı amacıyla ,  YÖK  100/2000 Doktora Projesi'ne aralarında denizaltı tasarımları , bacaklı robotlar , biyomekanik robot

haber7
0

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Yeni YÖK olarak ilk kez kurgulayarak 2016-2017 akademik yılında hayata geçirdikleri YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamında , Türkiye nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısının 4 bin 250 olduğunu , bu sayıyı yıl sonuna kadar 5 bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Saraç , 11 inci Kalkınma Planı ndaki hedeflerin yıl sonuna kadar pek çoğunu gerçekleştirmiş olacaklarını; buna 100/2000 Doktora Projesi nin de dahil olduğunu söyledi.

YÖK ün verdiği burs miktarının yanında TÜBİTAK tarafından tanımlanmış başarı ölçütlerini yerine getiren adayların da "çift burs" imkanından yararlandığını belirten Saraç , böylece burs miktarının aylık 4 bin 700 lirayı bulacağını bildirdi.

Proje kapsamında burs verilecek Türkiye nin öncelikli bilim alanlarına yönelik kapsamlı bir çalışma yaptıklarını anlatan Saraç , tematik alanlar belirlenirken kurum ve kuruluşlardan kendi alanlarında  doktoralı  insan yetiştirilmesi için gelen talepleri dikkate aldıklarını vurguladı.

Son olarak  savunma  Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile savunma sanayisinde  doktoralı  insan gücüne hangi alanlarda ihtiyacın bulunduğu konusunu da görüştüklerini aktaran Saraç , sonrasında YÖK ve  savunma  Sanayii Başkanlığından uzmanların bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =