Gökdelenlere olanak sağlayan ‘kat serbest’ hakkı mevzuattan çıkarılırken , kentlerin ‘siluetinin’ korunması yasal hüküm oldu. Belediyeler , mevcut planlarda serbest olarak belirlenmiş yükseklikleri 1

haber7
0

TBMM Genel Kurulu’nda İmar Yasası’nda düzenlemeler de içeren teklif yasalaştı. Değerli Konut Vergisi için 5 milyon lira sınırı getirildi. Bina yükseltmek için imar değişikliği yapılamayacak. Yapı denetim görevini aksatanlara da ağır cezalar geldi. Yasanın getirdiği düzenlemeler şöyle: 

Değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar Değerli Konut Vergisi’ne tabi olmayacak.

Değeri 5 milyon lira ile 7 ,5 milyon lira arasında olan konutlarda , 5 milyon lirayı aşan kısım için binde 3; değeri 7 ,5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olan konutlarda , 7 milyon lirayı aşan kısım için binde 6; değeri 10 milyon liradan fazla olan konutlarda 10 milyon lirası için 22 bin 500 lira , fazlası içinse binde 10 oranında vergilendirme yapılacak. 

İmar planlarında bina yükseklikleri serbest olarak belirlenemeyecek.

İmar planlarda serbest olarak belirlenen yapı yükseklikleri , 1 Temmuz 2021’e kadar değiştirilecek.

Köylerde ve mezralarda yapılacak konut ve yapıların projeleri valilik tarafından onaylanacak ardından muhtarlığa bildirilecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce değer belirleme uygulamasına son verilecek , Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen bina vergi değeri esas alınacak.

BAKANLIĞA YETKİ

Kanun yürürlüğe girmeden önce ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =