Yargıtay  ,  Yurt  dışındaki bir sanal mağazadan ithal ettiği eşyaları  Yurt  içindeki bir site üzerinden vergi ödemeden satışa sunan sanığın "kaçakçılık" suçunu işlediği sonucuna vardı.

haber7
0

Yargıtay 7. Ceza Dairesi ,  Yurt  dışındaki "e-bay" isimli sanal mağazadan ithal ettiği eşyaları , vergi ödemeksizin  Yurt  içindeki bir site üzerinden satışa sunan sanığın "kaçakçılık" suçunu işlediğine hükmetti.

İnternet üzerindeki büyük alışveriş sitelerinden sayılan Amerikan şirketi "e-bay" isimli sanal mağazadan çoğunluğu dijital kamera olan 485 elektronik eşyayı ithal eden bir kişi , her bir eşya bedelinin 150 avroluk posta gümrük muafiyet sınırını geçmediğinden gümrük vergisi ödemedi , getirttiği eşyaları ise  Yurt  içindeki bir internet sitesi üzerinden satışa sundu. Getirttiği elektronik eşya sayısının fazla olması ve vergi ödememesi nedeniyle satıcı hakkında , Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun , "Eşyayı , gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın Türkiye ye ithal eden kişi , bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır." hükmünü içeren 3/1. maddesi uyarınca kamu davası açıldı. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan sanık beraat etti. Yerel mahkeme hükmünün gümrük idaresince temyiz edilmesi üzerine dosyanın geldiği  Yargıtay  7. Ceza Dairesi , yerel mahkemenin beraat kararını bozdu. Bozma kararının gerekçesinde , konunun ilgili Bakanlar Kurulu kararında , "Bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen , gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 avroyu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =