AYDIN'ın Karacasu ilçesindeki  450   yıllık   tarihi  Çarşı Camii , Cuma namazının kılınması ile  tekrar   ibadete  açıldı.

haber7
0

Karacasu daki Hacı Ali Ağa Camii olarak da bilinen  tarihi  Çarşı Camii nde 1.5 yıl süren restorasyon çalışması tamamlandı.  450   yıllık  olan ve Klasik Osmanlı mimarisine sahip taş döşeme işçiliği ile yapılan Karacasu Çarşı  cami  , Cuma namazının kılınması ile  tekrar   ibadete  açıldı. İç ve dış kısmında daha önce restorasyonlarla üzerleri kapatılan pek çok duvar süslemesi de yeni çalışmayla gün yüzüne çıkartıldı.

Ayrıca batı cephesindeki çeşme de onarılırken , çevre düzenlemeleri gerçekleştirildi. Çökme durumuna gelen çatı ince çalışmalarla kurtarılırken , çöken tavan da yapılan restorasyon çalışmaları ile yerine yerleştirildi. Mevcut duvar motiflerinin dışında kalan , yeni ortaya çıkartılan bu motiflerin örnekleri kalemkarların ince çizimlerinin ardından Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu na gönderildi.

İş tamamlama süresi  450  gün olarak belirlenen ancak çeşitli aksaklıklar nedeniyle geciken caminin restorasyonunun , yaklaşık 1 milyon TL ye mal olduğu belirtildi.

Öte yandan mart ayında Buharkent İlçe Müftüsü Mehmet Karatuğ Aydın ın katılımıyla Çarşı  cami  için bir açılış töreninin yapılacağı da bildirildi.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =