İtalya'nın La Stampa gazetesindeki makalede , Türkiye'nin , Libya'da meşru hükümete verdiği destekle  Masadaki   kartları  değiştiren taraf olduğu ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lider

haber7
0

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Stampa da , Francesca Sforza imzalı "Türkler , Hafter’in ilerleyişini durdurdu. General , Di Maio ya ateşkes sözü verdi" başlığıyla bir makale yayımlandı.

 

 

Makalede ,  İtalya  Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio nun sürpriz olarak önceki gün Trablus , dün de Bingazi’ye yaptığı ziyaretler ve özellikle de Bingazi’de darbeci General Hafter ile yaptığı görüşmelere yer verildi.

"Libya’da bir hareketlenme var: General Halife Hafter , İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Bingazi’de gerçekleştirdiği görüşme sırasında ilk kez bir diyaloğa açık ve kalıcı bir ateşkes için çalışmaya hazır göründü." ifadesine yer verilen makalede , şu değerlendirmelerde bulunuldu:

 

 

"KARTLARI DEĞİŞTİREN TÜRKLER OLDU"

"Elbette ki hiçbir garanti yok ancak diplomatik çözümleri dinlemeye daha fazla yatkınlık var. Bu yeni tavrın başlıca nedeni , Trablus’taki Türklerin varlığı. Bölgeyi askeri açıdan takviye ederek ve de her türlü saldırının başarısızlığa uğramaya aday olacağını Hafter’in açık ve net şekilde anlamasını sağlayarak , masanın üzerindeki kartları değiştirenler Türkler oldu. 

Trablus , Ankara nın sıkı kontrolü altında olunca ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =