Kadıköy Caddebostan'da bulunan , "Perili Köşk"  adıyla da bilinen tarihi Ragıp Paşa Köşkü , alacaklı bankaların icra takibi üzerine satışa çıkartıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı k&o

haber7
0

İstanbul Kadıköy de bulunan "Küçük Dolmabahçe" , "Saray Yavrusu" ve "Perili Köşk" gibi adlarla da anılan tarihi Ragıp Paşa Köşkü , alacaklı bankaların icra takibi sonucu satılacak.

 

 

Alınan bilgiye göre , mülk sahibi hakkında başlatılan icra takibi nedeniyle satışa çıkarılan Caddebostan daki tarihi Ragıp Paşa Köşküne ilişkin İstanbul Anadolu Adliyesinin 5. ve 10. icra müdürlüklerinin kıymet takdir çalışmaları sürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da köşke , değerli konut vergisi kapsamında 234 milyon lira değer biçti.

 

 

Tarihi köşk , 114 yaşında

Caddebostan da Cemil Topuzlu Caddesi nde yer alan köşk , Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid in mabeyincisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund a 1906 da yaptırıldı.

Kadıköy ün simgeleri arasında gösterilen 27 dönüm bahçe içerisindeki Ragıp Paşa Köşkü nün tavanları , eritilerek elde edilen altın varaklarla süslü.

Kırk bin altına mal olduğu kayıtlarda yazılı olan köşkün deniz tarafında , bir kule mevcut. Köşkün kara tarafına açılan çift kanatlı , büyük oymalı demir kapısının karşısında iki güzel bina bulunuyor. Bunlardan selamlık olarak kullanılan yapı son yıllarda yıkılırken yerine apartmanlar yapıldı.

Ragıp Paşa , 1920 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =