Etiketler:

Suriye'de Beşşar  Esed  rejimi ve Rusya'nın  İdlib  Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yerleşimlere düzenlediği saldırılarda toplam 8 sivil hayatını kaybetti.

haber7
0

Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre , Suriye’de batı Halep kırsalına şiddetli hava saldırıları düzenleyen Rus savaş uçakları , Maraat Atarib , Etarib , Kefer Naha , Ebzimo , Urim el Kubra , Kuptan el-Cebel ve İdlib’in Eriha ilçesindeki yerleşimleri hedef aldı.

Esed rejimin topçu saldırılarında ise Etarib ve Kuptan el-Cebel vuruldu.

Rusya nın Maraat Atarib köyündeki hava saldırısında 5 sivil hayatını kaybederken , rejim güçlerin topçu saldırılarında ise Etarib ilçesinde 2 , Kuptan el-Cebel bölgesinde 1 sivil can verdi.

ANLAŞMAYA UYMADILAR

Suriye nin kuzeybatısındaki  İdlib  , neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan  İdlib  in merkezi , 2015 te muhaliflerin kontrolüne geçti.  İdlib  , rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye ,  Rusya  ve İran ın katıldığı , 4-5 Mayıs 2017 deki Astana toplantısında ,  İdlib  ve komşu illerin (Lazkiye , Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri , Humus ilinin kuzeyi , başkent Şam daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler , ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =