Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ,  Tıbbi  maskelerde haksız fiyat uygulamalarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve  Tıbbi  Cihaz Kurumu ile ortak çalıştıklarını belirtti.

haber7
0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan , "Maskeler ürün güvenliği açısından Sağlık Bakanlığının denetim alanına giriyor. Yapılan denetimler sonucunda maskelerde fahiş fiyat uygulayanlar tespit ediliyor. Bunlar daha sonra Reklam Kuruluna gelecek. Reklam Kurulu toplandıktan sonra cezaya karar verirse  Tıbbi  maskelerde haksız fiyat artışı yapanlara 10 bin ile 104 bin lira arasında  ceza  uygulanacak." dedi.

 

Bakan Pekcan , Çin de görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya ve Türkiye ekonomisine etkilerine ilişkin soru üzerine Pekcan , küresel tahminlere göre Çin ekonomisinin yüzde 1-2 daralmasının , bunun da dünya ekonomisini yaklaşık yüzde 1 etkilemesinin beklendiğini ifade etti.

Pekcan , şu anda bunu konuşmak için erken olduğunu ancak Çin in otomotiv ve elektronik sektöründe küresel tedarikçi konumunda bulunması nedeniyle bu alanlarda ciddi sıkıntı yaşanabileceğine dikkati çekti. Pekcan , "Aynı zamanda Çin çok büyük emtia ithalatçısı konumunda. Eğer Çin in talebi yavaşlarsa başta petrol fiyatları olmak üzere emtia fiyatları da birden düşebilir." diye konuştu. 

 

Türkiye nin bir tedarik riski bulunmadığını dile getiren Pekcan , "Bizim Çin e bağımlı olduğumuz ham madde , ara malı yok." ifadesini kullandı.

Pekcan , Çin in içinde bulunduğu kötü durumu çok iyi yönettiğini belirterek , alınan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =