Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı , mahkeme kararıyla kurumu idare etmek üzere atandıklarını belirterek , "Hedefimiz , buranın mal varlığını korumak ve kollamak. Kiraları  yeniden  belirleyeceğiz." dedi.

haber7
0

Aşcı , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  THK  nin bu yıl 95 inci yaşının kutlanacağını , kurumun Atatürk tarafından ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak amacıyla kurulduğu söyledi.

THK nin tarihsel gelişim süreci , yönetimi , gelirleri ve uluslararası iş birlikleri hakkında bilgi veren Aşcı , "Atatürk ,  THK  yi kurarken gelirleriyle birlikte kuruyor.  THK  nin geçmiş dönemlerdeki karar defterlerine baktığımızda , bütçelerindeki disiplin , bakanlıklardaki , kamu idarelerindeki bütçe disipliniyle aynı olduğu görülüyor. Bütçenin takibi var , kalemleri var , kalemler arasında harcamaların nasıl yapılacağı var. Şubelerin nasıl denetleneceği var. Devletteki nizam burada kurulmuş , gelirlerle desteklenmiş , harcamalar da kuruş kuruş takip edilmiş." diye konuştu.

 "Biz , 9. Sulh Hukuk Mahkemesi kararıyla kurumu mal varlığı ve idari yönleriyle idare etmek üzere kayyum olarak atandık.  THK  nın her türlü yönetim organı şu anda bizde." diyen Aşcı , acil ele alınması gereken konuları belirlediklerini ve ona göre hareket etmeye başladıklarını anlattı.

KURUMUN TOPLAM BORCU 1 ,7 MİLYAR LİRA

Zarara uğratılan kurumun borçlarının  yeniden  yapılandırılması için bankalarla görüştüklerini ve sürecin devam ettiğini aktaran Aşcı , kurumun , 1 ,2 milyar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =