Siyah  turp , içerdiği zengin vitamin ve minerallerle birçok hastalığa karşı koruyucudur. Her gün düzenli olarak tüketilen turp antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerine karşı kalkan görevi gö

haber7
0

Siyah turp , turpgiller familyasında yer alan bir bitki türüdür.  Siyah  , beyaz ve kırmızı olmak üzere üç çeşidi olan  turpun  en faydalısı ve ilaç yerine tüketilen  Siyah  olandır. Birçok hastalığa şifa olan  Siyah  turp tam bir antioksidan deposudur. Yüzyıllardır şifa kaynağı olan turp , Avrupa ve Asya bölgelerinde yaygınlıkla yetişebilir. Ülkemizde de hemen her yerde yetişebilen turp , özellikle Osmaniye’de üretilmektedir.  Siyah  turp diğerlerinin aksine çabucak yetişmediği için ekiminde 4 ay sonra kadar hasat edilir. Diğer turplar ekildikten 2 ay sonra hasat edildiği için daha çok mahsul elde edilir.  Siyah  turp ekicileri daha az elde edilse de içerdiği zengin  besin  değerleriyle daha sağlıklıdır. Özellikle kış aylarında hastalıklara karşı direnci arttırdığı için her gün belli miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. 

 

 

SİYAH  turpun  FAYDALARI

Kırmızı ve beyaz turpa oranla vitamin ve mineral açısından zengin olan  Siyah  turp , bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. Tek başına yendiğinde acı bir tada sahip olduğu için salata olarak tüketilmesi önerilir.  Siyah   turpun  sağlığa olan  faydaları  şöyledir:

 

 

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur- Antioksidan özelliği sayesinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =