Çanakkale  Boğazı'nın gerdanlığı' olarak temeli 3 yıl önce atılan  1915   Çanakkale  Köprüsü'nde , önemli aşamaya gelindi. 2023 metrelik orta açıklığıyla 'dünyanın en büy&

haber7
0

Çanakkale Boğazı nda , Gelibolu nun Sütlüce ve Lapseki nin Şekerkaya mevkileri arasına yapılan  1915  Çanakkale Köprüsü nün temelini , 18 Mart 2017 de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan attı. Hemen ardından Sütlüce de kurulan şantiyede kuru havuzda neredeyse her biri birer futbol sahası büyüklüğündeki iki kule kesonu inşa edildi. Denizin dibine çakılan demir kazıkların üzerine batırılan kule kesonları üzerine ilk bloklar ise geçen yılın Ağustos ayında konuldu ve kırmızı beyaz renkleriyle Türk bayrağını simgeleyen köprü  ayakları  yükselmeye başladı.

YARI UZUNLUĞA ULAŞILDI

Aradan geçen yaklaşık 6 ayda kule kesonları üzerine 17 nci blokların montajı da yapılmaya başlandı. Gelibolu yakasındaki kule kesonu üzerine 17 nci bloklar konuldu ve köprü ayağının yüksekliği 161 metreye ulaştı. Lapseki yakasındaki köprü ayağında ise 17 nci blokların montajına devam ediliyor. Kesona montajı tamamlanan çalışma platformu üzerinde yükselen vinç ile her bir blok , parçalar halinde yukarı çekilirken , burada montajı yapılıyor. 14 üncü blokların arasına ilk bağ kirişinin montajı da yakın zamanda tamamlanmıştı.

318 METRELİK YÜKSEKLİĞİYLE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ Nİ SİMGELİYOR

Toplamda 32 bloktan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =