Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve kısa zamanda dünyanın birçok ülkesine sıçrayan  Korona   virüsü  , şiddetini artırmaya devam ediyor.

haber7
0

Virüs yayılması ihtimaline karşı Mart sonuna kadar ülkede okullar ve birçok kuruluşun yanında fabrikalar da kapatıldı. Fabrikaların kapatılması da Çin’in dünyaya ihraç ettiği  elektronik  ürünlere yansıdı.

 

Edinilen bilgiye göre , Çin’den gelen birçok üründe üretim olmamasından dolayı  elektronik  ürünlerde de stok azalması yaşanıyor. Yeni ürün alamayan ithalatçı firmalar da ürün bulmakta zorluklar yaşadıklarından , maliyetlerini karşılamak için fiyatlarda artışa gidiyor. Bu artış da küçük esnafın aldığı ürünleri daha yüksek fiyattan almasına sebep oluyor.

İthalatçıların ellerindeki stokların azalmasından dolayı ürünlere son bir aydır zam yaptıklarını belirten esnaf İsmail Kılıçoğlu , "Fiyatlar bir öncekini tutmuyor” dedi.

Kılıçoğlu ayrıca ithalatçı firmaların “Malumunuz üzere Çin’deki  Korona  virüsünden dolayı Çin tatili şimdilik Mart ayının sonuna sarkmıştır , en iyi ihtimalle de bize yeni ürün gelmesi en az 2 ayı bulacaktır , belki de 3-4 ay. bununla birlikte biz de şirketin genel durumunu düşünmek zorundayız , istemeyerek de olsa elimizdeki ürünlere piyasa şartları ve Çin’deki durumu takip edip peyder pey zam yapmış olacağız” şeklinde mesajlar atıp fiyatların sürekli olarak arttığını ifade etti.

 

 

Elektronik ürünlere yüzde 10 ila 20 arası ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =