MİLLİ  elektrikli   tren  Seti yapımının gerçekleştirileceği Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. ile ASELSAN arasında anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre ASELSAN ,  Milli   elektrikli   tren  üretiminde kritik ekipman üretimini yapacak.

haber7
0

11 inci Kalkınma Planı hedefleri doğrultusunda hazırlanan 2020 Yılı Yatırım Programı kapsamında , 2020 yılından itibaren yurt dışından ilave Yüksek Hızlı  tren  Seti temin edilemeyeceği ve ihtiyaç duyulan  tren  setlerinin Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. de (TÜVASAŞ) üretilmesi kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın talimatı doğrultusunda karara bağlanan üretimle ilgili yerli ve  Milli  üretim yapan TÜVASAŞ a yine yerli firmaların destek vermesine karar verildi.  

Milli  elektrikli   tren  Setleri nin prototipinin bu yıl tamamlanarak , raylara indirileceğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ın açıklaması sonrası TÜVASAŞ bünyesinde tasarım ve üretim çalışmalarının tamamlanıp , montaj aşamasına geçilen  Milli   elektrikli   tren  Seti ne ASELSAN ın da destek vereceği öğrenildi. Yapılan yeni anlaşma kapsamında ASELSAN ın  Milli   elektrikli   tren  Setleri nin motor ve elektronik aksamlarını yerli olarak üretileceği öğrenildi.

Projeyle ilgili konuşan Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman , "2020 yılı kamu yatırımları kapsamında TÜVASAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 45 adet  elektrikli   tren  Seti üretimi yapılacak. Bu bizim için çok büyük bir yatırım ve TÜVASAŞ ın geleceği için önemlidir. Bu konuda desteği olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan a ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =