Türkçe bir ses duymak için radyoyu kurcaladılar , mektup yolu gözlediler. Gurbette ölenlerin tabutunu duvar halılarına sardılar.Bir bavulla çıkılan yollar ve gurbette geçen ömürler , YTB’nin d

haber7
0

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) düzenlediği yurt dışında yaşayan vatandaşların ve soydaşların geçmişte çekilmiş hatıra  fotoğrafları  ve hikâyelerini içeren göç temalı “Sandıktaki Fotoğraflar” adlı ödüllü yarışma duygu dolu  Gurbet  karelerini bir araya getirdi. Yarışmayla birlikte en değerli göç hatıraları bir yayında toplanarak kalıcı hale getirildi.

 

 

Almanya başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden ilgi gören yarışmada elektronik yolla hatıralarını YTB’ye ulaştıranlardan 23’üne ait çok sayıda fotoğraf 90 sayfalık Sandıktaki Fotoğraflar adlı kitapta yayınlandı.

 

 

“Özgünlük , göç konusuna temas , görsellik , hikayenin çarpıcı ve sembolik niteliği ve belgesel nitelik” kriterleri çerçevesinde değerlendirilerek derlenen hikayelerden en çarpıcı bölümler:

“Duvar halısı”

10 yaşında ailesiyle birlikte İspir’den Bursa’ya göç eden babam , 17’sinde babasının peşinden Avusturya’ya gider. Neredeyse bir ömür aynı fabrikada çalışıp durur. Babam yola çıktığı bavula ancak birkaç kat elbise ve bu duvar halısını sığdırabilmiş. Bursa’dan aldığı bu halı birkaç yıl boyunca duvarında asılıymış. Ne Erzurumlu halı vardı diyor , ne Bursalı , bayraklı ve camili diye bunu almış. Bu halıya dalıp memleketini seyreder , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =