Karaciğer   yağlanması  , sağlıksız beslenme ve obeziteden kaynaklanan ciddi bir hastalıktır. Özellikle alkol ve sigara tüketiminin tetiklediği  Karaciğer   yağlanması  , önlem alınmazsa ileriki seviyeleri  Karaciğer  kanseridir. İşte

haber7
0

Karaciğer  yağlanması  , karaciğerin yapısında normalinden daha fazla yağların depolanması oluşan ciddi bir hastalıktır. Çok yaygın olan bu hastalık ülkemizde her 4 kişiden 1’inde görülmektedir. Hastalığın esas nedeni beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliktir. Vücudun ihtiyacı dışında alınan aşırı şeker karaciğerde toplanarak  yağlanmasına   neden  olur. Dört dereceden oluşan  Karaciğer   yağlanması  , ilk derecede tespit edildiğinde dengeli beslenme ve egzersizle ilerlemesine engel olunabilir.  Karaciğer  yağlanmaları önlem alınmazsa daha tehlikeli hastalıklara  neden  olabilir. Ciğerde iltihaplanmalara  neden  olan yağlanmalar zamanla kronik iltihap , siroz ve hatta  Karaciğer  kanserine dahi  neden  olabilir. 

 

 

Karaciğer yağlanmaları sinsice ilerleyen bir hastalık olduğundan direkt olarak karaciğerdeki yağlanmadan kaynaklı belirtiler hastalığın ileri seviyelerinde görülür. Ancak genel olarak  Karaciğer  yağlanmaları fazla kilolu kişilerde görülen bir hastalıktır ve muhakkak dikkat edilmesi gerekir. Bazen zayıf olup da karaciğerindeki yağ oranı normalin üstüne olan kişilerde olabilir. Bu kişiler genelde alkol – sigara tüketen , egzersiz yapmayan ve dengesiz beslenen kişilerdir. 

KARACİĞER YAĞLANMALARININ NEDENLERİ

 

 

Ülkemizde çok yaygın görülen  Karaciğer  yağlanmalarının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =