Mimar Sinan tarafından yapımı 445 yıl önce tamamlanan Edirne'deki  Selimiye  Camisi'nin beklenen büyük depremlere  dayanıklı   olduğu  belirlendi.

haber7
0

Deprem kuşağında yer alan Türkiye de yaşanan her sarsıntıda binaların yıkılma ihtimali belirse de Osmanlı da yapılan önemli eserler  depreme  adeta meydan okuyor. O eserlerden biri de Mimar Sinan ın ustalık eseri olan Edirne deki  Selimiye  Camisi.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak  Selimiye   Camisi  nin restorasyon , rölöve , restitüsyon projelerini temin ettiklerini ve bu projelerin Bölge Koruma Kurulunca da onaylandığını hatırlattı.

"SELİMİYE NİN FİL AYAKLARI SAĞLAM"

UNESCO nun Dünya Miras Listesi nde yer alan Mimar Sinan ın "ustalık eseri"  Selimiye   Camisi  nin sadece Türkiye nin değil tüm dünyanın göz bebeği bir şaheser olduğunu ifade eden Güneren , şunları söyledi: "Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak restorasyon öncesi projesi elimizde olmasına rağmen bir bilim heyeti oluşturmaya karar verdik. Bilim heyetini kurmamızın en önemli sebebi , restorasyonda nerede , ne kadar , neye ihtiyaç olduğunu  tespit  etmek amaçlıydı. Bu kapsamda statik konusunda uzman olan akademisyen üyemiz , özellikle  Selimiye  nin statik durumunu ölçmek istedi. 2018 yılında yaptığımız modelleme çalışmasıyla son derece güzel veriler elde ettik. Bu verilere göre  Selimiye   Camisi  nin statik konusunda herhangi bir sıkıntısı olmadığı  tespit  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =