Türkiye ihracatının lokomotifi  Otomotiv  sektörü , yılın ilk ayında 2 ,5 milyar dolara yaklaşan dış satımla bugüne kadarki en yüksek ocak ayı ihracat rakamına ulaştı.

haber7
0

Uludağ  Otomotiv  Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) alınan bilgiye göre , 14 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan  Otomotiv  sektörü , 2020 nin ilk ayında , geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3 ,2 artışla 2 milyar 402 milyon 323 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 

Ocak ayında ülkenin dış satımında ilk sırada yer alan sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 16 ,3 olarak kaydedildi.

Yıla iyi bir başlangıç yapan  Otomotiv  endüstrisi , bu performansla bugüne kadarki en yüksek ocak ayı ihracat rakamına ulaştı. 

 

Sektörün bu yükselişinde , ocakta yapılan binek otomobil ihracatının , geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27 artması etkili oldu. 

AB ÜLKELERİNE ARTIŞ DEVAM EDİYOR 

Otomotiv sektörünün Avrupa Birliği (AB) ülkelerine  ihracatı  bu yılın ilk ayında küçük bir artışla başladı. Özellikle Fransa ve İspanya ya gerçekleştirilen çift haneli ihracat artışı dikkati çekti.

Fransa ya ocak ayında , geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 yükselişle 276 milyon 836 bin dolarlık ihracat yapıldı. Fransa , bu ihracat rakamıyla sektörün ikinci büyük pazarı olarak öne çıktı. Fransa ya bu dönemde binek otomobil  ihracatı  yüzde 72 arttı.

AB ülkesi İspanya ya da ocakta , geçen yılın aynı ayına göre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =