2020  yılında otomobil devleri koronavirüs salgını nedeniyle fabrikaları bir süre kapatarak üretime  ara  verdi. İngiliz otomobil üreticisi Jaguar'da tarihindeki ilk tam elektrikli modeli  2020  I-Pace'in  üretimine   ara 

haber7
0

Jaguar ın ilk yüzde yüz elektrikli modeli I-Pace in üretimine  ara  verildiği bildirildi. Otomobilin üretimi 1 hafta süre ile sonlanırken , gelişmenin batarya stokunun kalmamasından kaynaklandığı aktarılıyor.

 

Avusturya nın Graz kentinde üretilen modelin , batarya stokunun kalmaması nedeniyle bir süre boyunca bantlardan inemeyeceği aktarılıyor.

 

2020  Jaguar  I-Pace de lityum-ion bataryalar görev yapıyor ve bu bataryaları  Jaguar  a Güney Koreli LG Chem tedarik ediyor. Elektrikli  Jaguar  ın üretimine verilen aranın bir hafta süreceği belirtiliyor.

LG nin Polonya da ürettiği bataryalardan gücünü alan  2020   Jaguar  I-Pace , geçen yıl tüm dünyada 18 bin adetlik satışa ulaşmıştı. 

SEBEP KORONAVİRÜS DEĞİL

Jaguar ın üretimi durdurmasının nedeni ise , son dönemde çoğu markanın fabrikasına kilit vuran koronavirüs salgını değil , LG nin talebe yetişememesi olarak açıklanıyor.

LG Chem , Polonya daki fabrikasında ürettiği bataryaları  Jaguar  ın yanı sıra , BMW , Audi ve Mercedes gibi markalara da batarya satıyor.

Söz konusu markaların elektrikli model üretimine hız vermesinin ise , Koreli firmayı üretimde sıkıntıya soktuğu ve bazı elektrikli modellerin piyasa çıkış tarihlerini de erteleteceği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =