ABD  hükümeti; Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağına ,  nükleer  bomba taşıma sertifikası kazandırmak için finansman sağlayacak.

haber7
0

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Pazartesi günü Kongre’ye gönderilen 740.5 milyar dolarlık savunma bütçesi talebi , nükleer silah çalışmaları ve araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri için büyük bir finansal destek içeriyor. Söz konusu bütçe talebi , Pentagon’un son 70 yıldaki en büyük savunma bütçesi konumunda yer alıyor. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi tarafından bu durumun sebebi , Çin ve Rusya’nın artan gücüne karşı , ABD’nin gelecek nesil teknolojileri geliştirme hedefi olarak açıklandı.

Kongrenin onayı sonucunda sağlanacak finansmanın bir kısmı , nükleer faaliyetler için kullanılacak. Bu doğrultuda; nükleer komuta ve kontrol yeteneğinin geliştirilmesi , Huntington Ingalls Industries ile General Dynamics tarafından üretilen Columbia sınıfı nükleer denizaltıya ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen F-35 Lightning II savaş uçağına , nükleer bomba taşıma sertifikasının kazandırılması amaçlanıyor.

ABD hükümetinin sunduğu 740.5 milyar dolarlık savunma bütçesi talebinin önemli bir bölümü; KC-46 Yakıt İkmal Uçağı , F-35 Lightning II Savaş Uçağı , THAAD Anti-Balistik Füze Sistemi tedariki ile balistik füzelere karşı güçlü bir radar ağı oluşturma yönündeki çalışmalara sarf ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =