Yargıtay   Başkanı  İsmail Rüştü  Cirit  ,  Belçika  Yüksek Mahkemesinin PKK terör örgütüyle bağlantılı 36 özel ve tüzel kişiye karşı savcılığın 2010 yılında başlattığı soruşturmanın yarg

haber7
0

Yargıtay Başkanlığı ve Ufuk Üniversitesi iş birliğiyle üniversitenin İncek yerleşkesinde "Yeni Yasal Düzenlemeler ve  Yargıtay  Kararları Işığında Hukuk ve Ceza Muhakemesinde Kanun Yolları" konulu sempozyum düzenlendi.

Cirit , sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada , toplumların gelişmişlik düzeylerinin ekonomik ve siyasi bakımdan elde edilen başarılardan çok , insan haklarına duydukları saygı ile ölçüldüğünü belirterek , iyi işleyen bir yargı sistemiyle insan haklarının korunması arasında çok yakın bir ilişki bulunduğuna işaret etti.

Yüksek mahkemelerin , hukukun tüm ülkede eşit şekilde uygulanmasını sağlamak ve hukuki denetim yapmak üzere iki temel işlevi bulunduğunu anımsatan  Cirit  , "En üst derecedeki yüksek mahkemeleri karakterize eden asıl unsur , hukuki denetim yapmanın ötesinde , hukukun ülkede eşit şekilde uygulanmasını sağlamaktır." diye konuştu.

Bir yüksek mahkeme kararının , sadece o davanın taraflarına yönelik subjektif bir işlev ile sınırlı olmadığını , herkese yönelik olması sebebiyle objektif bir işlevi de bulunduğuna dikkati çeken  Cirit  , bu işlevin , anayasanın "kanun önünde eşitlik" ilkesinin bir sonucu olduğunu dile getirdi.

Cirit , şöyle devam etti:

"Bir hukuk kuralı , yurdun bir bölgesinde farklı , başka bir bölgesinde farklı uygulanırsa , eşitlik ilkesi ihlal edilir. Adalet ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =